Pruulikojast

Valmiermuiža on käsitööpruulikoda Valmiermuiža mõisas, Valmiera külje all. Pruulime aeglaselt ja hoolega elavat õlut, mida hoiame peolaual aukohal.

 

Valmiermuiža lugu

Erilisteks sündmusteks kiirustamata pruulitud õlu on olnud läti peremeeste au ja uhkus juba ammustest aegadest alates. Austusest väärikate traditsioonide vastu, pruulime Valmiermuiža pruulikojas elavat õlut ja toidame õlle nautimise kultuuri nii, et õllel on taas pidulaual aukoht nagu vanasti.

Päritolu

Valmiermuiža nimi on esmakordselt ajalooallikatesse raiutud 14. sajandil Valmiera lossi muljetavaldava kõrtsi tõttu, kust sai osta mõisahärra pruulitud õlut. Valmiera mõis asus algselt Valmiera lossi lähedal, kuid see koliti 1624. aastal Valmiermuiža pruulikoja praegusesse asukohta.

Peen võõrastemaja aristokraatidest külalistele

1762. aastal läks mõis uue omaniku Schleswig-Holstein-Sonderburg-Becki hertsog Peter August Friedrichi kätesse, kes sai mõisa kingituseks vene tsaarivõimu ustava teenimise eest. 1764. aastal ehitas ta siia suursuguse jahilossi koos hirvepargi ja teiste mugavustega külaliste võõrustamiseks. Hertsogi külalislahkus oli tuntud kaugel ja lähedal. Enamgi veel, loss asus teel Lääne-Euroopast Peterburi, mistõttu peatus siin tihti kõrgest soost külalisi.

Valmiermuiža taassünd

Sõjad ei ole olnud Valmiermuiža vastu lahked, hävitades pea kõik selle suursugused hooned. Mõisa taassünd algas 2006. aastal, mil Valmierast pärit Aigars Ruņģis rajas koos äripartneritega mõisasse väikese pruulikoja, et tuua tagasi siin varem tuntud külalislahkus ning valmistada maitsvat õlu, mis teeks Valmiermuiža taas tuntuks nii kaugel kui lähedal. Ehitustööd lõppesid 2008. aastal.

Mis puutus õllepruulimisse, siis uus peremees suhtus sellesse väljakutsesse suure pühendumuse ja kannatlikkusega. Kulus terve aasta, et ta leiaks kõige paremad humalad ja parimad linnased, mis leiti lõpuks pikkade õllepruulimise traditsioonidega Saksamaalt. Kannatlikult ja katse-eksitus meetodil leidis ta sobiva õlleretsepti ning tegi esimesed proovipruulid. Nõudlikud Vidzeme mehed proovisid Valmiermuiža heledat õlut alles aastal 2009 ning nooguasid heakskiitvalt. Alles siis võis peremees südamerahuga pakkuda Valmiermuiža pruuli kõikidele soovijatele, kes oskavad head õlut hinnata.

Mõistes, et pealinnas soovivad kliendid Valmiermuiža õlut nautida igapäevaselt, avas 2011. aasta jaanuaris uksed Valmiermuiža Pruulikoja esindus Riias. Lisaks vastavatud poele, kust sai osta kõike pidulauale tarvilikku, tervitas külastajaid ka õlleköök, kus saab maitsta toekat sööki ning nautida lugu, kuidas õlu ja toit üksteist täiendavad. Saatkond avati tähendulikus kohas, kus õlleaurud olid minevikuski heljunud – sajand tagasi asus samas kohas pruulikoda.

Mineviku vundamendile ehitatud tulevik

Kui soovime kasvada ja areneda, siis ei saa me paigal seista. Seetõttu teevad Valmiermuiža peremees ja tema kaastöölised järjepidevalt tööd, et Lätis ei tuleks kunagi heast õllest puudust ning õlle nautimise kultuur, mis põhineb auväärsetel traditsioonidel, õitseks taas.

Valmiermuiža meistrid otsivad järjepidevalt uusi maitseid, millega üllatada ka kõige nõudlikumat õllesõpra. Asukoha ajaloost inspireerituna sai Valmiermuiža peremees 2015. aastal legendaarse Kokmuiža õllebrändi omanikuks ning hakkas pruulima ale-tüüpi õllesid. Samal aastal avati Vaidava järve kaldal Valmiermuiža suvekohvik, et pakkuda lõõgastunud puhkajatele värskendavaid jooke ja suupisteid. Valmiermuiža teeb vilgast koostööd välisklientidega, et Lätit rahvusvaheliselt reklaamida. Valmiermuiža peremees teeb pühendunult tööd, et pruulikoja tooted oleksid sama ihaldatud ja kõrges hinnas kui Balti porter vanasti.

Valmiermuiža pruulikoja omanikud

100% SIA Valmiermuiža osakutes kuulub Valmiermuiža investeerimisfondile, mis loodi Valmiermuiža kaubamärgi pikaajaliseks arendamiseks, et populariseerida Valmiermuižat gurmaanide reisisihtkohana ja suurendada Valmiermuiža õlle eksporti. 60% fondi osakutest kuulub pruulikoja omanikule Aigars Ruņģisile, 24% kuulub Austria investeerimisfondile Industrieliegenschaftenvervaltungs AG (ILAG) ja 16% saksa ettevõttele Thinkflink GmbH.

Meie kogukond

Iga meie kogukonna liige teeb oma tööd, ükskõik kui väikest, hoolsate käte, terava mõistuse, austuse ning aususega. Valmiermuižas töötab igapäevaselt umbes 110 inimest, kes teevad harmoonilist koostööd, et valmistada head õlut ja hoolitseda külaliste eest nii Riias kui Valmiermuižas. Suvel liitub nendega veel 20 töökat kätepaari, et kindlustada piisavas koguses õlut ka kõige suurema januga õllesõbrale.